Центр колективного користування науковими приладами (ЦККНП)
“Центр електронної мікроскопії та рентгенівського мікроаналізу”
Центр колективного користування науковими приладами Фізико-механічного інституту НАН України «Центр електронної мікроскопії та рентгенівського мікроаналізу» (Центр) створений у вересні 2007 р з метою раціонального використання сучасного наукового обладнання науковими установами та організаціями НАН України та призначений для проведення наукових досліджень в галузі матеріалознавства, корозії металів та електрохімії, зокрема вивчення морфології поверхні, хімічного складу та мікроструктури металевих, керамічних, композиційних та полімерних матеріалів і покриттів. Центр функціонує на базі відділу корозії та протикорозійного захисту (№ 6) інституту.
Основною метою створення Центру є надання доступу до унікального обладнання для проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) робіт вітчизняними та іноземними вченими.
Головними завданнями Центру є:
- надання вченим НАН України можливості проведення досліджень на сучасному електронному мікроскопі Zeiss EVO-40XVP із системами енергодисперсійного мікроаналізу INCA Energy та дифракції обернених електронів AZtec HKL Advanced на базі детектора Nordlys Nano фірми Oxford Instruments, а також за використання іншого обладнання для поверхневого аналізу матеріалів;
- сприяння реалізації державних цільових наукових і науково-технічних програм та наукових (науково-технічних) проектів за визначеними пріоритетними тематичними напрямами наукових досліджень і науково-технічних розробок;
- проведення спільних наукових досліджень із вітчизняними та іноземними науковими установами та закладами вищої освіти;
- надання консультативних послуг щодо проведення досліджень за допомогою обладнання Центру та підготовки зразків, а також сучасних методів поверхневого аналізу;
- підготовка спеціалістів, а також стажування наукових працівників НАН України та закладів вищої освіти на обладнанні Центру;
- залучення студентів, магістрів, аспірантів та молодих вчених до науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт;
- сприяння міжнародному науково-технічному співробітництву;
- технічне забезпечення функціонування обладнання Центру.
Дослідження та обладнання Центру
- Дослідження поверхні матеріалів та визначення їх структури, фазового та хімічного складу після дії механічних навантажень та корозивних середовищ із використанням оптичної мікроскопії, сканівного електронного мікроскопу Zeiss EVO 40-XVP (Німеччина), енергодисперсійного спектрометру INCA Energy 350 та детектора аналізу картин дифракції обернених електронів (EBSD) (система AZtec HKL Advanced на базі детектора Nordlys Nano) фірми Oxford Instruments (Англія). Проведення кількісного аналізу характеристик шорсткості і хвилястості поверхонь матеріалів із використанням профілометра «Калибр С-265». Визначення твердості та мікротвердості матеріалів та їх структурних і фазових складових.
- Визначення вмісту залишкового, дифузійно-рухомого і загального водню в металах і сплавах із використанням аналізатора водню LECO DH603 (США).
- Випробування корозійної тривкості матеріалів та покриттів у різних агресивних середовищах із використанням стандартизованих методик (метод потенціодинамічної поляризації, гравіметрія, електрохімічна імпедансна спектроскопія, дослідження в кліматичній камері).
- Корозійно-механічні дослідження матеріалів у агресивних середовищах (корозійно-втомні випробування металів та сплавів, визначення опірності сталей корозійному розтріскуванню в різних середовищах, випробування на корозійну тріщиностійкість).
- Трибологічні та трибокорозійні випробування металів та сплавів у різних середовищах за стандартизованими та оригінальними методиками.
- Приготування проб та зразків для металографічних, рентгеноструктурних, рентгенофлуоресцентних та інших фізико-хімічних методів аналізу із використанням планетарного кульового млина Retsch РМ 100 (Німеччина), установка для напилювання зразків магнетронного типу JFC-1600 (JEOL, Японія), шліфувально-полірувального обладнання STRUERS LABOPOL-5 (Данія).
Фото обладнання Центру
Контакти
Керівник Центру:
Доктор технічних наук Корній Сергій Андрійович
Телефони: (032)2638096, (032)2296768
E-mail: kornii@ipm.lviv.ua, korniy_sergiy@ukr.net
Відповідальний за технічну експлуатацію обладнання Центру:
Доктор технічних наук Винар Василь Андрійович
Телефони: (032)2296661
E-mail: vynar.va@gmail.com
Поштова адреса:
79060, Україна, м. Львів, вул. Наукова, №5