Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


Вітаємо з успішним захистом дисертації м.н.с. відділу №3 ФМІ НАНУ СВІРСЬКУ Л.М. та м.н.с. відділу №11 ФМІ НАНУ ХЛОПИК О.П.

 

14 лютого 2018р.

на засіданнях спеціалізованої вченої ради Д 35.226.02

Фізико-механічного інституту ім Г.В. Карпенка НАН України

відбулися прилюдні захисти дисертацій:

 

м.н.с. відділу №3 ФМІ НАНУ “Діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів” СВІРСЬКОЇ Лесі Миколаївни “СТРУКТУРНО-МЕХАНІЧНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНОЇ ДЕГРАДАЦІЇ ТЕПЛОТРИВКИХ СТАЛЕЙ КРІПИЛЬНОЇ АРМАТУРИ ТА ГИНІВ ПАРОГОНІВ ТЕС”, поданої на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.01 – матеріалознавство. Робота виконана у Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка НАН України. (Науковий керівник: д.т.н., професор Студент Олександра Зиновіївна, Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України (м. Львів), провідний науковий співробітник відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів. Офіційні опоненти: д.т.н., професор Широков Володимир Володимирович, Українська академія друкарства МОН України, м. Львів, професор кафедри технології матеріалів і поліграфічного машинобудування; к.т.н., доцент Імбірович Наталія Юріївна, Луцький національний технічний університет МОН України, м. Луцьк, доцент кафедри матеріалознавства),

 

а також

 

м.н.с. відділу №11 ФМІ НАНУ “Фізико-хімічних методів протикорозійного захисту металів” ХЛОПИК Ольги Петрівни “ЗАХИСНІ ВЛАСТИВОСТІ НОВИХ ЕКОЛОГІЧНО БЕЗПЕЧНИХ ІНГІБІТОРІВ КОРОЗІЇ НА СВІЖОУТВОРЕНІЙ ПОВЕРХНІ АЛЮМІНІЄВИХ СПЛАВІВ”, поданої на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.14 – хімічний опір матеріалів та захист від корозії. Робота виконана у Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка НАН України. (Науковий керівник: д.т.н., ст.н.с. Зінь Іван Миколайович, Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України, м. Львів, завідувач відділу фізико-хімічних методів протикорозійного захисту металів. Офіційні опоненти: д.т.н., професор Чигиринець Олена Едуардівна, Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” ім. І. Сікорського МОН України (м. Київ), завідувач кафедри фізичної хімії; д.т.н., професор Кунтий Орест Іванович, Національний університет «Львівська політехніка», професор кафедри хімії і технології неорганічних речовин).

 

ВІТАЄМО З УСПІШНИМ ЗАХИСТОМ!

Науковці завершили 14 пріоритетних досліджень за держзамовленням

Новітні системи для військової логістики, виявлення ВІЛ на ранніх стадіях, попередження руйнування стратегічно важливих споруд – українські науковці представили результати 14 розробок, які виконували за держзамовленням упродовж останніх двох років.

Усі ці проекти були відібрані під час конкурсу 2016 року і зараз робота над ними завершена. Розробки вчених або вже використовуються в конкретних сферах, або повністю готові до впровадження.

Зазначені дослідження були профінансовані державою на понад 21,1 млн гривень.

Вони проводилися за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки:

•інформаційні та комунікаційні технології;

•енергетика та енергоефективність;

•раціональне природокористування;

•науки про життя, нові технології профілактики та лікування найпоширеніших захворювань;

•нові речовини і матеріали.

Розробки виконували як у вишах та наукових установах НАН, так і в державних та приватних підприємствах.

Приміром, у Львівській політехніці вчені створили систему, яка може в режимі онлайн збирати та передавати інформацію про деформацію та зміну положення великих інженерних споруд. Для цього використовують геодезичний моніторинг. Комплекс потрібний, щоб попередити руйнування стратегічно важливих об’єктів, а отже – запобігти надзвичайним ситуаціям.

Порівняно з зарубіжними аналогами розробка Львівської політехніки має в 3-4 рази меншу вартість, дозволяє інтегрувати в одну систему прилади різних виробників, працювати в реальному часі. Також вперше в таких системах можна враховувати вплив зовнішнього середовища на результати вимірів. Іншими перевагами розробки є можливість бездротової передачі даних від геодезичних пристроїв до сервера, оперативне розгортання та згортання системи на об’єкті моніторингу тощо.

Система буде потрібною в енергетиці, будівництві, хімічній промисловості тощо. Уже зараз вона встановлена на Тереблє-Рікській ГЕС, також укладено договори на її використання для моніторингу ділянки дороги Стебник-Трускавець, надання послуг для ПАТ «Укргідроенерго».

Підвищити рівень боєздатності української армії покликана розробка ДП «Український науковий центр розвитку інформаційних технологій». Там створили програмно-технічний комплекс для моніторингу, аналізу та прийняття рішень у сфері військової логістики. Система здатна збирати інформацію з різних джерел, обробляти її та візуалізувати необхідні дані на широкоформатних екранах. Це дозволить замінити тривале та копітке опрацювання стосів паперів і файлів з  різних баз даних.

За допомогою комплексу керівники органів військової логістики зможуть швидко аналізувати, що треба певній військовій частині чи групі для виконання завдань, де є необхідні засоби та як все це співвідноситься географічно. Така інформація допоможе приймати рішення про постачання озброєння, військової техніки тощо. Причому армійці зможуть використовувати комплекс як в штатних, так і в польових умовах.

Водночас комплекс є досить універсальним і може знадобитися не тільки для військових потреб. Так, він матиме практичне застосування в прикордонній службі, ДСНС, інших силових відомствах, а також корпоративних структурах, які мають розгалужену систему матеріально-технічного постачання.

Іншу «розумну систему» розробили в Національному університеті біоресурсів і природокористування. Вона призначена для того, аби дистанційно моніторити, наскільки посіви рослин забезпечені мінеральними добривами. Перший етап – це обстеження посівів з допомогою безпілотників та створення відповідних фото. Відтак система обробляє та аналізує отримані зображення і будує карту посіву. На ній кольором позначаються сектори – куди потрібно додати добрива, а де це буде недоцільним.

Така диференціація під час експерименту на урожаях пшениці дозволила заощадити добрива, збільшити урожай та підвищити клас зерна. Тобто система дає змогу оперативно оцінити реальну потребу рослин у добривах, щоб розподілити їх відповідним чином, причому як для нинішнього, так і для майбутнього урожаю.

Виявити ВІЛ навіть на ранніх стадіях інфекційного процесу – таку тест-систему створили за держзамовленням у ПАТ «Науково-виробнича компанія «ДІАПРОФ-МЕД». Цю можливість тесту дає його висока діагностична та аналітична чутливість.

Ще одна перевага системи – її адаптованість до використання на різному обладнанні. Це відкриває можливість широкого застосування в клініко-діагностичних лабораторіях, а також медичних закладах, де проводять забір донорської крові.

Наразі тест-система оптимізована для масштабного виробництва.

Інша важлива розробка у галузі наук про життя – технологічний маршрут супроводу дитини з розладами спектра аутизму в дитсадках та школах. Він створений у Львівському національному університеті ім. Івана Франка та враховує індивідуальні потреби і можливості кожної дитини.

Насамперед науковці оптимізували діагностику дітей з розладами спектра аутизму, підібравши відповідний комплекс методик. На основі проведених досліджень вони розробили технологічні карти індивідуального маршруту таких дітей у дошкільних та спеціальних навчальних закладах, а також в інклюзивному класі загальноосвітньої школи.

Методику апробували у навчальних закладах Львова, Полтави, Кривого Рогу та Києва. Практика засвідчила, що в дітей, які мали маршрут супроводу, збільшувався розподіл уваги, реверсивна пам'ять, здатність до класифікації та аналогії, порядкова послідовність. Водночас у цих дітей зменшувалися порушення комунікації, соціальної взаємодії тощо.

Надзвичайно високий експортний потенціал має розробка Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України. Його вчені створили технологію виготовлення гігроскопічних галогенідів для виробництва сцинтиляційних монокристалів. Використання цієї технології, наприклад, дозволить створювати найбільш ефективні детектори радіації. По-перше, вони дозволятимуть виявляти джерела радіаційного випромінення без особистого догляду персоналу та транспорту, а, по-друге, матимуть суттєво нижчу собівартість порівняно із світовими аналогами.

 

Нагадуємо, що раніше МОН представило 240 інноваційних розробок українських університетів:

http://www.ipm.lviv.ua/blog.php?subaction=showcomments&id=1517584431

Державному музею авіації НАУ присвоєно ім'я авіаконструктора Олега Антонова

Державному музею авіації НАУ присвоєно ім'я Олега Антонова на честь 112-ї річниці видатного авіаконструктора.

Вручення відповідних документів відбулось  7 лютого 2018р. на території музею у Жулянах. Наразі музей займає 6 місце у світі за унікальністю експонатів.

Під час урочистостей літак з портретом Антонова - біплан Ан-2 - здійснив демонстративний політ. Прикметно, що Ан-2 був першою роботою конструктора й виявися настільки вдалим, що знаходиться у виробництві вже 70 років. Літак експортується на всі континенти.

“Під керівництвом Олега Антонова було створено найпопулярніші пасажирські лайнери та літаки. Зараз розробки КБ Антонов гідно підтримують престиж України як авіаційної держави у світі. Тому ми пишаємося тим, що Музей авіації був удостоєний великої честі носити ім’я видатного авіаконструктора сучасності” - зазначив в.о. ректора НАУ Володимир Ісаєнко.

 

Довідково. Державний музей авіації НАУ був заснований у березні 2001 року. На території музею зібрано понад 70 експонатів, серед яких літаки різних поколінь: гелікоптери, навчально-тренувальні та пасажирські літаки.

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... Вперед >>