Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


Академік А.Г. Наумовець в гостях у телеканалу «Київ» розповів про Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку

10 листопада 2017 року перший віце-президент Національної академії наук України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Антон Григорович Наумовець став гостем ранкової програми «Ранок по-київськи» телеканалу «Київ».

Розмову в студії було присвячено Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку, що відзначається на планеті щороку 10 листопада, а також заходам, які з цієї нагоди організують учені Академії, та станові вітчизняної наукової сфери в цілому.

Академік А.Г. Наумовець розповів, що заходи з нагоди осіннього свята науки (11–12 листопада) традиційно готує академічна молодь, яка досить активно займається науково-популяризаційною діяльністю. Це, в першу чергу, Рада молодих вчених НАН України й подібні ради, створені при відділеннях і окремих наукових установах. Серед їхніх головних завдань – захист прав молодих дослідників.

Запрошуючи телеглядачів побувати на осінніх «Днях науки» (http://dni-nauky.in.ua/ ), А.Г. Наумовець зазначив: «Нам дуже важливо, щоб наші інститути відвідувало якомога більше молодих людей – школярів, студентів, – тому що ми життєво зацікавлені в омолодженні нашої науки. Це – велика проблема. Ми хочемо, аби не переривався потік знань, аби передавалась естафета від старших до молодших». До речі, з цією метою – для забезпечення постійного поповнення вітчизняної наукової сфери молодими кадрами – свого часу було засновано Малу академію наук України, котра опікується здібними школярами з усіх куточків нашої держави.

Нині, за словами академіка, наука в Україні переживає досить важкий період, адже про неї практично не згадується на найвищому рівні: «У нас все-таки ще немає справжньої підтримки науки з боку держави. Багато хто з високопосадовців не розуміє [важливості] науки». Водночас, орієнтація на європейські стандарти передбачає, в тому числі, збільшення бюджетних витрат на дослідження – від нинішніх (зовсім недостатніх) майже 0,02% ВВП до 2–3% ВВП. «Процвітають ті країни, які виділяють кошти на науку, – говорить академік А.Г. Наумовець. – Але ми [науковці] не лише просили б більше коштів на науку, – хоча для фундаментальної науки це необхідно, – а треба створити в країні сприятливий інноваційний клімат, коли бізнес підхоплюватиме ті розробки, які створюють учені. І оцей тандем рухає суспільство вперед».

Гість телепередачі також поінформував про те, що з деякими результатами науковців Національної академії наук України можна ознайомитися в одинадцяти книгах довідкової серії «Перспективні науково-технічні розробки НАН України», які охоплюють цілу низку напрямів – від агропромислового комплексу до інформаційних технологій  (P.S.: тут є розробки і Фізико-механічного інституту НАН України). Видання побачили світ зовсім нещодавно та розміщені у вільному доступі на сайті Академії (http://www.nas.gov.ua/rdoutput/UA/book2017/Pages/Default.aspx ).

Крім того, зауважив А.Г. Наумовець, побачити чимало з цих розробок на власні очі охочі зможуть під час Міжнародного форуму «Innovation Market» ( http://innovationmarket.com.ua/ )  (триватиме 21–24 листопада 2017 року в приміщенні Міжнародного виставкового центру в Києві – за адресою: Броварський проспект, 15), у межах якої Національній академії наук України відведено окрему велику експозицію.

 

Посилання на оригінальний відеозапис передачі «Ранок по-київськи» (10.11.2017 р.): 

https://www.youtube.com/watch?v=pKsa-aXzdkU&feature=youtu.be&t=4472

 

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

Про Третій Міжнародний форум молодих науковців з прикладної фізики та інженерії YSF–2017, який відбувся у Львові

З 17 по 20 жовтня 2017 року на базі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Міжнародний форум молодих науковців з прикладної фізики та інженерії (2017 IEEE International Young Scientists Forum on Applied Physics and Engineering, YSF–2017: http://ysc.org.ua/2017/ ).

Форум став уже третім заходом, організованим Радою молодих вчених Інституту радіофізики та електроніки (ІРЕ) імені О.Я. Усикова НАН України (м. Харків) спільно з науковцями та представниками інших організацій (у тому числі навчальних закладів) українських міст, у яких проводиться зібрання, та продовжує впевнено набирати обертів.

Цього року співорганізаторами події виступили представники Ради молодих вчених Фізико-механічного інституту імені Г.В. Карпенка НАН України та Львівського національного університету імені Івана Франка, а головним інформаційним партнером – українська платформа «Дім інновацій», створена для об’єднання науковців, бізнесу й суспільства.

В цілому, форум має досить широку географію – його учасники походять із 29 міст 10 країн світу. В 2017 році захід підтримали такі міжнародні партнери та спонсори, як «IEEE Industry Applications Society» (IEEE IAS), «The Optical Society» (OSA), «European Microwave Association» (EuMA) й інші. Він також отримав статус «Europhysics Conference» Європейського фізичного товариства («European Physical Society», EPS).

Серед запрошених іноземних лекторів форуму були професор Ґреґорі Кворлз (провідний науковець OSA, США), доктор Томі Себастіан (президент IEEE IAS, США), доктор Валерій Заворотний (дослідницька лабораторія «NOAA Earth System Research Laboratory», США), доктор Карлос Ронсеро-Клементе (Університет Екстрамадури, Іспанія) та доктор Леонід Пономаренко (Ланкастерський університет, Велика Британія).

Особливістю заходу є вдале поєднання наукової програми з численними воркшопами та тренінгами від експертів із написання англомовних наукових статей і вдосконалення навичок публічних виступів, а також із презентаціями грантових програм Європейського Союзу, NATO, DAAD та інших організацій.

Водночас, YSF–2017 є не лише платформою, що сприяє науковому та кар’єрному зростанню молодих учених, а й майданчиком для плідного спілкування. Тому захоплива соціальна програма, про яку подбали організатори заходу, є його невід’ємною частиною, яка забезпечує долучення учасників форуму до активного нетворкінгу.

 

Більше фотографій із заходу доступні за посиланням:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7zwiuAKY-35LVJ0a0dsTXNFZWM

 

За інформацією ІРЕ імені О.Я. Усикова НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

Академік В.М.Локтєв повідомляє, які відредаговані програми з фізики і астрономії для старшокласників пересилаються до МОН у своїй остаточній редакції

 

Міністерство освіти  і науки України схвалило програми

з фізики і астрономії, підготовлені Відділенням фізики і астрономії НАН України

для старших класів загальноосвітніх шкіл з деякими поправками

 

 

                                 Шановні колеги, друзі!

Цим, сподіваюсь, останнім зверненням хотів би проінформувати про заключні етапи затвердження проектів програм з фізики і астрономії, укладання яких було покладене на Відділення фізики і астрономії НАН України.

Нагадаю, що тексти цих програм, розрахованих на 2, 3 і 6 годин на тиждень вивчення фізики у 10-11 класах і 1 годину окремого курсу астрономії в 11 класі, були складені і оприлюднені на сайті НАН України 20 жовтня 2017 року. А 25 жовтня весь пакет цих програм отримав підтримку Президії НАН України, яка рекомендувала його до впровадження у загальноосвітніх закладах України і на рівні «стандарту» (2- і 3-годинні програми з фізики у 10-11 класах та 1-годинну з астрономії в 11 класі), так і на так званому профільному рівні (6 годин фізики та 1 годину астрономії на тиждень у 10-11 класах), причому за умови, що фізика і астрономія вивчаються як окремі предмети.

30 жовтня ц.р. (а це був граничний термін для подання) всі програми були відправлені до МОН електронною поштою, а 31 жовтня їхні паперові версії разом з рецензіями і відгуками – офіційно вручені Міністру освіти і науки України пані Л.М.Гриневич під час зустрічі з нею.

На зустрічі МОН також представляли заступники міністра М.В.Стріха і П.К.Хобзей, Національну академію педагогічних наук України – академік НАПН України О.І.Ляшенко, Українське фізичне товариство – його президент, член колегії МОН професор І.О.Анісімов, НАН України – президент Української астрономічної асоціації академік НАН України Я.С.Яцків і ваш покірний слуга. В результаті обговорення всіх програм, що надійшли від НАПН України (на 2 і 6 годин інтегрованого курсу фізики і астрономії) та пакету НАН України була досягнута принципова домовленість, що Колегія МОН України, призначена на 2 листопада, розглядатиме і затвердить 2-годинну програму НАПН України і весь пакет, який підготовлений комісією, сформованою ВФА НАН України.

Проте на Колегію МОН для схвалення була внесена зовсім інша пропозиція, а саме:

і) взагалі відмовитись від 2-годинних програм, оскільки фізика і астрономія як науки про природу та Всесвіт заслуговують на більшу кількість годин (при цьому цю «нішу» фактично віддати інтегрованому курсу «Природознавство», який якимось чином включатиме усі природничі науки і який планується впровадити у класах гуманітарного профілю);

іі) замість 2-годинної програми НАПН України схвалити складену фактично за один(!) день її 3-годинну програму інтегрованого курсу, а також базову 3-годинну програму з фізики і астрономії, складену і схвалену Президією НАН України;

ііі) те ж саме зробити з обома – інтегрованою НАПН України і не інтегрованою НАН України –  6-годинними програмами.

Отже, обидва варіанти програм – інтегрований і не інтегрований – після такого рішення Колегії МОН формально і фактично стали чинними. Ми можемо привітати один одного з певним успіхом, бо фізика і астрономія так чи інакше отримали більше годин на рівні «стандарту», обов’язковому для всіх загальноосвітніх шкіл, що важливо і на чому, власне, наполягала НАН України, але у шкільному розкладі вони, водночас, залишилися у можливому інтегрованому вигляді, проти чого ми активно виступали. А от питання, за якою програмою тепер вивчатиметься фізика у кожній конкретній школі, залишилося відкритим, бо залежить від вибору самої школи, що наперед невідомо і, як ми знаємо, далеко не завжди цей вибір виходить із загальнодержавної потреби мати освічених випускників з належним рівнем природничих знань.

Нарешті, оскільки затверджена МОН України програма на рівні «стандарту» зазнала змін, позбавившись 2-годинної складової, комісія НАН України вирішила повернутися до пакету, що був переданий до МОН, щоб вилучити її з нього і узгодити з 3- і 6-годинними програмами, що збереглися, відповідну Пояснювальну записку. Тільки через це дещо відредаговані програми виставляються на нашому сайті і пересилаються до МОН у своїй остаточній редакції.

 

З повагою, В.М.Локтєв

7.ХІ.2017

 

ПРОГРАМИ З ФІЗИКИ, СХВАЛЕНІ МОН:

http://www.nas.gov.ua/text/pdfNews/physics_school_programs_02.11.2017.pdf

 

ПРОГРАМИ З АСТРОНОМІЇ, СХВАЛЕНІ МОН:

http://www.nas.gov.ua/text/pdfNews/astronomy_school_programs_02.11.2017.pdf

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... Вперед >>

Powered by CuteNews