Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


Масштабний науково-соціальний форум «Інноваційний пікнік – 2017» у Чернівцях

24 серпня 2017 року, з нагоди святкування Дня незалежності України, на алеї перед центральним корпусом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича вперше в нашій державі відбувся масштабний науково-соціальний форум «Інноваційний пікнік – 2017», проведення якого було зумовлено необхідністю розширення контактів між науковими організаціями й бізнесом та створення єдиного майданчика для обговорення вченими й підприємцями ринкового попиту на розробки і можливостей для співпраці.

Слід зауважити, що пікнік увійшов до переліку офіційних заходів із нагоди відзначення Дня незалежності України в 2017 році й отримав широке висвітлення у місцевих ЗМІ. Символом пікніка став запуск дрона як уособлення інновацій.

Головним організатором форуму «Інноваційний пікнік – 2017» виступив відділ міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності Інституту фізики НАН України (як координатор консорціуму «EEN-Ukraine») у співпраці з Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича. Консорціум «EEN-Ukraine» створено в рамках програми Competiveness of Small and Medium Enterprises (COSME) – європейської програми підтримки малого та середнього бізнесу на шляху міжнародної співпраці та створення інновацій. На відміну від Рамкової програми ЄС «Horizon 2020» програма COSME не підтримує фундаментальних досліджень, а спрямована на зближення бізнесу й науки, розбудову інноваційної інфраструктури, навчання створенню стартапів і започаткуванню бізнесу, виходу на міжнародні ринки, поглиблення міжнародної співпраці та стимулювання представників малого й середнього бізнесу до обрання саме інноваційного шляху розвитку. До складу консорціуму «EEN-Ukraine» входять Міністерство закордонних справ України (Представництво України при Європейському Союзі), Інститут фізики НАН України, Торгово-промислова палата України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Громадська організація «Споживач» (бізнес-асоціація з головним офісом у м. Дніпро) та Нова Міжнародна Корпорація (високотехнологічна українська компанія).

 

Ліворуч на світлинах - координатор консорціуму «EEN-Ukraine», завідувач відділу міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності Інституту фізики НАН України кандидат фізико-математичних наук Олена Фесенко із сенсорним роботом Willy.

 

В «Інноваційному пікніку – 2017» взяли участь провідні науковці та спеціалісти з різних країн світу, представники малого й середнього бізнесу, стартапів і інноваційних компаній та всі охочі. У рамках форуму працювала секція, в якій було представлено компанії для раннього розвитку й навчання молоді IT-технологіям, роботехніці та електроніці, а також тривали шоу «Цікава наука» і «Загадкові експерименти».

Метою пікніка були популяризація й публічне представлення інноваційних розробок для найрізноманітніших сфер життя, заохочення молоді та широкої громадськості до саморозвитку і розкриття власного потенціалу, підвищення статусу науки й освіти в суспільстві. Завдяки консорціуму «EEN-Україна» десятки компаній і установ отримали безкоштовну можливість презентувати суспільству на цьому форумі свою діяльність, обмінюючись водночас контактами з представниками інших інноваційних компаній і науковцями.

Під час пікніка вчені й інноватори демонстрували свої розробки у галузях робототехніки, систем опалення, ощадних і мініатюрних джерел живлення та за суміжними напрямами. Учасники заходу мали нагоду переглянути відео- й інші матеріали про інновації в Україні, шляхи та перспективи їхнього подальшого розвитку, а також долучитися до дискусій та обміну ідеями й досвідом.

Наприклад, компанія «Globerry» (Expanding borders) представила три проекти – «Globerry», «Назвичас» і «Braille-device». Відвідувачів особливо вразив годинник, який показує час за допомогою слів і проговорює його й може підключатися до соціальних мереж, а також інтерактивно генерує повідомлення. Крім того, молоді розробники продемонстрували функціонування пристроїв для вивчення шрифту Брайля і мобільний додаток із аудіоекскурсіями визначними й цікавими місцями. Національний контактний пункт «Нанотехнології, сучасні матеріали та передові промислові виробництва» надавав консультації щодо програми «Horizon 2020», а представники консорціуму «EEN-Ukraine» інформували власників малого й середнього бізнесу про можливості участі у програмі COSME. Центр робототехніки «Boteon» представив 3D-принтинг, маніпулятори і роботів. До речі, відвідувачі пікніка могли взяти участь у баталіях роботів і «поспілкуватися» із сенсорним роботом Willy, котрий реагує на рухи. Міжнародна школа інноваційної освіти «Rainbow» демонструвала яскраві приклади впливу інновацій на навчальний і освітній процеси. Новітні технології в системах опалення й ізоляції презентувалися двома проектами – «CARBON-4» та «Європластик».

Представники науково-дослідної лабораторії хімічних джерел струму Українського державного хіміко-технологічного університету (м. Дніпро) привезли на форум ощадні й мініатюрні джерела живлення. У статусі міжнародного учасника до події долучився Інститут загальної та неорганічної хімії НАН Білорусі, що презентував свої найактуальніші напрями досліджень. Студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича проводили захопливі досліди від Мобільної лабораторії «МобіЛаб», які не залишили байдужими ані дорослих, ані дітей, а обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді експонував низку роботів, зокрема роботів-офіціантів, котрі виконували замовлення найменших гостей пікніка, здійснюючи доставку іграшкового меню.

За підсумками форуму «Інноваційний пікнік – 2017» його учасники отримали можливість розмістити профайли з інформацією про свою компанію, послуги й інноваційну продукцію на порталі EEN (Enterprise Europe Network).

Нині наука в Україні гостро потребує підтримки та тісної співпраці з представниками малого й середнього бізнесу та виробничої сфери, тому проведення заходів на зразок серпневого пікніка в Чернівцях є стартовим інфраструктурним елементом для налагодження контактів і розширення та поглиблення міжнародної співпраці, – переконані організатори.

«Інноваційний пікнік – 2018» має відбутися наступного року – в межах міжнародної конференції НАНО–2018.

 

Сайт консорціуму «EEN-Ukraine»:

http://www.iop.kiev.ua/~een/ .

Cайт конференції НАНО–2017:

http://www.iop.kiev.ua/~nano2017/

 

За інформацією Інституту фізики НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

Свято словника; МН конференція «Книжки про слова», 13-16.09, Львів; одна з трьох книжок Інституту народознавства стала переможницею 24 Форуму видавців у Львові

 

21 вересня 2017 року в Києві

вже водинадцяте відбулося

Свято українського словника, яке провів

Український мовно-інформаційний фонд НАН України спільно зі

Словниковою комісією Міністерства освіти і науки України

та книгарнею «Словники України».

 

Захід був покликаний популяризувати українську книгу, насамперед словники – як фундамент для поглибленого вивчення й використання мови як концентроване джерело знань. Адже серед книжкового надбання кожної цивілізованої нації словники посідають особливе місце – вони є свідченням духовного потенціалу народу, рівня розвитку його культури.

 

У програмі заходу була  презентація словникових видань Національної академії наук України.

Участь у Святі взяли науковці, діячі літератури і культури, видавці, освітяни, студенти, представники іноземних установ і посольств в Україні.

Для присутніх за адресою: м. Київ, Львівська площа, 1 (біля спеціалізованої книгарні «Словники України») грав Національний президентський оркестр, виступали митці, аматори художньої самодіяльності, дитячі колективи.

 

13–16 вересня 2017 року

відділ української мови Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України

та Мовознавча комісія Наукового товариства імені Шевченка провели

міжнародну наукову конференцію

«Книжки про слова. Історична та діалектна лексикографія»,

в якій взяли участь понад 40 науковців з України, Польщі, Угорщини та Хорватії.

 

Тему й формат цього заходу було обрано невипадково, оскільки в цей час у Львові тривав 24-й Форум видавців. Крім того, саме у книзі, зокрема у словнику, закарбовано не лише багатство мови, а й її різноманітність, багатовимірність і складність.

Цьогорічна наукова зустріч продовжила давню традицію: в рамках наукового семінару «Актуальні проблеми діалектології» на вже шістнадцяте своє засідання зібралися діалектологи, а мовознавці, які досліджують писемні пам’ятки, зустрілися під час п’ятого засідання Тимченківських наукових читань.

В ході конференції обговорювалися принципи укладання й побудови словників, інтерпретація слова в словниках у діалектному просторі (слід зауважити, що мовознавці, які долучилися до конференції, репрезентували весь українськомовний континуум – від Львова до Старобільська) та в історичному контексті, що уможливить простеження розвитку українського слова впродовж століть.

Робочі дні конференції (14–15 вересня 2017 року) присвячувалися пленарним засіданням, під час яких із фундаментальними доповідями виступили як вітчизняні, так і зарубіжні дослідники.

Обрамленням конференції стали екскурсії «Етногалерея Роксоляни Шимчук» та «Мапа літературного Львова» (із Данилом Ільницьким).

 

 

14 вересня 2017 року

за результатами конкурсу «Книга року»,

що відбувся в межах 24-му Форуму видавців у Львові,

перемогу в номінації «Історія»

здобув збірник «Українські жінки у горнилі модернізації»

(Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017)

під редакцією ст.н.співр. відділу соціальної антропології Інституту народознавства (ІН) НАН України кандидата історичних наук Оксани Кісь,

яка є також авторкою трьох розділів книги.

 

 

Книгу було підготовлено з ініціативи Української асоціації дослідниць жіночої історії (УАДЖІ) та рекомендовано до друку Вченою радою ІН НАН України в січні 2017 року. Ознайомитися зі змістом книги можна на сайті УАДЖІ :

http://www.womenhistory.org.ua/index.php/novi-vydannya/139-book-ukr-women-modernization .

Збірник є науково-популярним виданням, адресованим широкому колу читачів. Співавторки книги – фахові історикині, членки УАДЖІ (http://www.womenhistory.org.ua/index.php/chleni ), спираючись на власні наукові дослідження, доступно та всебічно розкривають гендерні особливості життя й діяльності жінок у контексті стрімких модернізаційних процесів та масштабних історичних катаклізмів першої половини ХХ ст., під впливом яких і занурившись у які українки стали такими, якими є тепер. Книга запрошує замислитися над тим, що означало «бути жінкою» в часи двох світових воєн, емансипації, революцій, Голодомору, радянської влади, окупації, політичних репресій.

 

Під час 24-го Форуму видавців, що тривав у Львові з 13 по 17 вересня 2017 року, вчені Інституту народознавства (ІН) НАН України представили ще дві свої нові наукові праці.

 

14 вересня 2017 року в актовій залі ІН НАН України провідний науковий співробітник відділу етнології сучасності цієї установи доктор філологічних наук, професор Роман Кирчів представив свою нову працю «Історія української фольклористики» (Львів: Інститут народознавства НАН України, 2017).

Презентована книга є першим томом серії та охоплює аналіз фольклористично-етнографічних українських студій до середини ХІХ ст. – добу преромантизму й романтизму. Досліджується початковий етап становлення та розвитку української науки про усну народну творчість, пов’язаний зі змінами в суспільному мисленні, літературі, мистецтві, науковій гуманітаристиці останніх десятиліть XVІІІ – першої половини ХІХ ст. і часом визрівання його передумов. У виданні подаються відомості про донаукові зацікавлення українським фольклором, на широкому джерельному матеріалі висвітлюється розгортання науково-фольклористичного руху в різних частинах поневоленої України, задіяні в ньому постаті, головні його осередки – харківський, львівський, київський та їхній доробок у збиранні, виданні й дослідженні усної народної словесності.

15 вересня 2017 року в межах 24-го Форуму видавців у Львові відбулася презентація нової монографії старшого наукового співробітника відділу соціальної антропології ІН НАН України кандидата історичних наук Оксани Кісь «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти» (Львів: Інститут народознавства НАН України, 2017).

Ця книга є першим історико-антропологічним дослідженням повсякденного життя українок – політв’язнів ГУЛАГу. Авторка застосовує феміністський підхід до вивчення жіночого минулого, аналізує особисті спогади колишніх невільниць та офіційні документи, докладно висвітлюючи різні сторони табірного повсякдення українських жінок. У книзі приділено увагу таким аспектам, як національне питання, релігійні практики, жіноча творчість, прояви людяності і жіночності, жіноча взаємодопомога, жіноче тіло і сексуальність, проблема материнства за ґратами. Книга розкриває малопомітні, проте ефективні жіночі способи пристосування, виживання та протидії руйнівному впливові режиму на в’язнів, що допомагали невільницям зберігати основні соціальні ідентичності, залишаючись людьми, жінками, українками. Видання призначене для дослідників і дослідниць, які працюють у галузі історії України, жіночої історії, історичної антропології, історії тоталітаризму, історії повсякдення, а також правозахисників та активісток жіночих громадських організацій і всіх, хто цікавиться минулим українського жіноцтва і ґендерними студіями.

Книгу видано за підтримки Програми академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні

(http://www.fulbright.org.ua/ )  та Представництва Фонду імені Генріха Бьолля в Україні

(https://ua.boell.org/uk ).

Ознайомитися зі змістом праці можна на сайті Української асоціації дослідниць жіночої історії

(http://www.womenhistory.org.ua/index.php/novi-vydannya/144-kis-ukrainian-women-in-the-gulag-book ).

 

 

За інформацією Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

У Львові розпочався 83-ій Міжнародний Конгрес PEN-клубу

У Львові розпочався

83-ій Міжнародний Конгрес PEN-клубу.

Така подія проводиться вперше в Україні, і саме у Львові.

Тема цьогорічного Конгресу – «Відстоювання правди у добу пропаганди».

У межах Конгресу з 18 до 24 вересня 2017р. в місті відбуватимуться не лише закриті засідання, а й багато цікавих акцій, до яких можуть долучитись усі охочі.

Нагадаємо, 18 листопада 2016 року віце-президент Українського центру міжнародного ПЕН-клубу, який об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів, Андрій Курков та міський голова Львова Андрій Садовий підписали меморандум про проведення 83-го міжнародного конгресу ПЕН-клубу у Львові у вересні 2017 року.

Минулорічний конгрес ПЕН-клубу відбувався в Іспанії. На конґресі Міжнародного ПЕН у Ґалісії українці добились офіційного рішення проводити наступний конґрес в Україні. Конгрес ПЕН-клубу є хорошою можливістю для України, тому що після Революції Гідності українці викликають інтерес у серйозних письменників світової літератури та близько двадцяти претендентів на Нобелівську премію.

Микола Рябчук (голова українського PEN-клубу ) зазначає, що проведення конгресу – виклик для організаторів, тобто для українського ПЕН-клубу, для міста Львова і, взагалі, для держави Україна (якщо політична та бізнесова еліта зрозуміє важливість заходу в категоріях національного інтересу). На конгрес зазвичай приїжджає близько двохсот делегатів і гостей з усіх країн світу.

PEN створювався майже сто років тому як організація не лише літературна, а й правозахисна. Саме правозахисна діяльність стала для ПЕН найсуттєвішою: захист свободи слова, допомога репресованим письменникам, протидія мові ненависті та всім формам дискримінації. Упродовж останніх десятиліть ПЕН приділяє також увагу правам меншин та захисту міноритарних мов, популяризації «малих» літератур, літературній освіті – пропаганді красного письменства серед ширших читацьких кіл, серед молоді.

Згодом проведення Міжнародного конгресу ПЕН-клубу у Львові 18-24 вересня 2017 року обговорили під час офіційного візиту до Львова Виконавчого директора Міжнародного ПЕН-клубу у Лондоні Карлеса Торнера 19 квітня 2017р.

«Інтернаціональний ПЕН-клуб дуже задоволений тим, що наш конгрес пройде у Львові. Останні роки ми уважно стежимо за діяльністю львівських письменників, які є членами українського ПЕН-клубу. Ми знаємо, як важко ваша країна переживає останні роки через агресію Росії, тому дуже важливо, що у нас у конгресі є голос українських письменників. Коли Інтернаціональний ПЕН-клуб отримав запрошення провести свій конгрес в Україні, усі його учасники добре зустріли таку пропозицію.

Після того як рішення про проведення конгресу ПЕН-клубу у Львові – місті, яке увійшло до спадщини ЮНЕСКО, яке має статус «Місто літератури» - було остаточно ухвалено, ми маємо змогу зустрітись з організаційною командою і я дуже приємно вражений, адже цей конгрес дуже багато означає як для Інтернаціонального ПЕН-клубу, так і для Львова», - додав Карлес Торнер, Виконавчий директор Міжнародного ПЕН-клуб у Лондоні.

 

Офіційна церемонія відкриття PEN-конгресу відбулась в актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка 18 вересня 2017р.

Ведучими церемонії були Андрій Курков та Ольга Муха.

До усіх присутніх з вітальними виступами звернулись Дженніфер Клемент, Президент ПЕН Інтернешнл, Микола Рябчук, Президент Українського ПЕН, Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Джорджа Сороса та Володимир Мельник, ректор ЛНУ ім. І. Франка.

Потім прозвучала музична програма від гурту «Rockoko».

Також відбулась лекція Філіпа Сендса «Східно-Західна вулиця: особисті історії. Про життя і про право».

Як зазначив під час урочистого відкриття у Львівському національному університеті імені Івана Франка міський голова Львова Андрія Садовий, для міста велика честь приймати найпрестижнішу у світі літературну організацію PEN-Клуб.

«Я гордий за те, що ми проводимо цей захід у Львові. Це дуже велика підтримка. Ви особливі люди. Ви маєте талант і особливий дар доносити правду до людей. Дуже часто ми вважаємо себе особливими і ми думаємо, що ми унікальні. Насправді, всі ми боремося з рабством, з неправдою, але ви маєте дуже велику можливість робити людей кращими. У вас талант доносити правду і цей талант - унікальний. Я думаю, що цей Конгрес дасть щось нове для міста Львова, для України. Я не знаю що, це ніхто не знає. Але те, що ви є тут - це дуже круто для нас.

Я хочу побажати вам в цьому місті хороших людей, геніальних думок, я хочу бажати вам нових творів, щоб події відбувалися у Львові. Щоби ви донесли до усього світу інформацію про наш прекрасний Львів і про нашу прекрасну Україну», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Завдяки 83-му Конгресу Міжнародного ПЕН-клубу Львів на декілька днів стане світовим центром літературних та інтелектуальних дискусій. В рамках 83-го Конгресу ПЕН заплановано чимало панельних дискусій, літературних читань, презентацій і зустрічей. Львів відвідають літератори більше, ніж із 70 країн світу.

Сам конгрес проводиться у закритому форматі: письменники збиратимуться на закритих засіданнях, де обговорюватимуть важливі питання в галузі літератури. Але конгрес матиме і відкриту програму, у якій представлено літературні читання, де висвітлюватимуть різні національні культури.

Серед зіркових гостей 83-го Конгресу ПЕН - нобелівські лауреати Світлана Алексієвіч (Білорусь) та Герта Мюллер (Румунія-Німеччина), неодноразовий нобелівський номінант Адам Загаєвський (Польща), Пітер Померанцев (Велика Британія), Людмила Уліцька (Росія), Пол Остер (США), сучасні українські письменники Юрій Андрухович, Андрій Курков, Сергій Жадан, Олена Стяжкіна і ще 200 найяскравіших літераторів із усього світу.

 

Публічна програма заходів:

https://www.facebook.com/notes/lviv-2017-pen-international-congress/публічна-літературна-програма-83-міжнародного-конгресу-pen-у-львові-україна-обст/672057499655655/

 

Довідка:

ПЕН-клуб (International PEN) є вагомою міжнародною неурядовою організацією, яка об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів від 1921 року.

ПЕН-клуб засновано 5 жовтня 1921 в Лондоні з ініціативи англійських письменників Кетрін Емі Доусон-Скотт та Джона Голсуорсі (останній став першим президентом клубу). Першими членами ПЕН-клубу стали письменники Джозеф Конрад, Бернард Шоу та Герберт Веллс.

Його назва утворена від англійського слова «pen» – ручка, що є водночас абревіатурою слів Poets, Playwrights, Essayists and Novelists – «поети, драматурги, есеїсти, романісти».

Також до ПЕН-клубу входять журналісти, історики, видавці, загалом понад 25 000 членів із усього світу. ПЕН-клуб перебуває у формальних консультаційних зв'язках з ЮНЕСКО і має спеціальний консультативний статус в Економічній і Соціальній Раді ООН.

ПЕН-клуб був створений з метою сприяння дружбі й інтелектуальній співпраці письменників всього світу; акцентує увагу на ролі літератури в розвитку взаєморозуміння і світової культури; бореться за свободу слова; діє як потужна сила в захисті прав письменників, яких садять до в'язниці, а деколи і вбивають за їх погляди. Це одна з найстаріших організацій, яка бореться за права людини, і одна з найстаріших міжнародних письменницьких організацій. Свого часу до ПЕН-клубу належали Джозеф Конрад, Бернард Шоу, Герберт Уелс, а очолювали його Джон Голсуорсі, Генріх Белль, Маріо Варгас Льйоса.

Ця асоціація має центри більше, ніж в 100 країнах.

Український ПЕН-центр існує з 1989 року і був затвердженим Конгресом в Канаді, в Торонто.

На конгрес, який відбудеться з 18 по 22 вересня 2017р. у Львові, приїдуть більше 200 знаних, відомих письменників, видавців, перекладачів. Українська тематика на конгресі буде головною, включаючи в себе ситуацію з кримсько-татарськими письменниками, з культурою кримських татар і з культурами меншостей. Одна з цілей асоціації – це захист міноритарних літератур і культур.

Президентами Українського ПЕН-центру були поет Микола Вінграновський, правозахисник і публіцист Євген Сверстюк, філософ і релігієзнавець Мирослав Маринович. Нині організацію очолює Микола Рябчук – публіцист, письменник і науковець.

 

 

За матеріалами Львівської міської ради

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 Вперед >>

Powered by CuteNews