Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


Про фінансування наук. програми НАТО та фінансування і запуск Нацфонду досліджень у 2018р; ФМІ НАНУ – учасник програми НАТО «Наука заради миру і безпеки»

Для запуску Нацфонду досліджень, що фінансуватиме науковців через гранти, та виконання міжнародних зобов’язань у сфері науки, зокрема перед НАТО, у проект бюджету на 2018 рік потрібно закласти додаткові кошти. Про це йшлося під час засідання Комітету ВРУ з питань науки і освіти, 20 вересня 2017 року.

«Ми сподіваємося на підтримку депутатів, щоб додатково закласти у проект бюджету на 2018 рік гроші, потрібні для виконання наших міжнародних зобов’язань. Так, за програмою НАТО «Наука заради миру і безпеки» необхідні додаткові кошти на 39 проектів з фінансуванням по 140 тис гривень на рік.

Програма «Наука заради миру та безпеки» (НМБ) є інструментом політики, спрямованої на поглиблення співпраці та діалогу з усіма партнерами на основі наукових досліджень та інновацій цивільного характеру.

Започаткована у 1950-х роках як Наукова програма НАТО, Програма НМБ пропонує гранти на виконання проектів співпраці, проведення практичних семінарів та заходів підготовки, в яких беруть участь науковці з країн-членів та країн-партнерів НАТО.

 

У рамках співробітництва Україна – НАТО за програмою “Наука заради миру та безпеки” (Проект G 5055) 23–26 травня 2017 року у Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка НАН України був прочитаний курс лекцій на тему «Експериментальні та числові методи для оцінки руйнування і конструктивної міцності на повітрі та у водневовмісних середовищах» професором Хесусом Торібіо, керівником дослідницької групи з руйнування і конструктивної міцності університету Саламанки, Іспанія, почесним членом Європейського товариства з цілісності конструкцій (ESIS).

Зауважимо, що група науковців під керівництвом завідувача відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів (№3) Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка д.т.н., проф. Г. М. Никифорчина є співвиконавцем дослідницького багаторічного проекту “Розроблення новітніх методів для запобігання руйнувань трубопроводів задля безпеки” (Development of novel methods for the prevention of pipeline failures with security implications; NUKR.SFPP 985055) за фінансової підтримки Програми НАТО “Наука заради миру та безпеки”.

Учасники проекту:

  • Політехнічний університет Мілану (м. Мілан, Італія);
  • Фізико-механічний інститут ім. Г. В. Карпенка Національної академії наук України (м. Львів, Україна).

 

Під час засідання Комітету ВРУ з питань науки і освіти, 20 вересня 2017 року, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич говорила про двосторонні домовленості з Ізраїлем, Південною Кореєю, Японією та іншими країнам щодо спільної наукової діяльності, які потребують додаткового фінансування на суму близько 6млн гривень.

Окреме питання, що обговорювалося на Комітеті, – запуск Національного фонду досліджень та імплементація Закону «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Зокрема, для запуску Нацфонду в середині 2018 року потрібно закласти у проект бюджету ще 80млн гривень. Національний фонд досліджень має стати рушієм реформ: основною його функцією буде грантова підтримка наукових досліджень і розробок як для окремих вчених, так і для колективів та інституцій.

Цього року планується затвердити положення про Нацфонд, сформувати його Наукову раду, Дирекцію та обрати керівництво. Сукупно це дозволить започаткувати роботу фонду та визначити стратегічні пріоритети його діяльності.

Нагадуємо, що 9 серпня 2017 року Кабмін затвердив склад Нацради з питань розвитку науки і технологій, що матиме ключовий вплив на формування політики у сфері науки в Україні:

http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2017/08/09/kabmin-zatverdiv-sklad-naczradi-z-pitan-rozvitku-nauki-i-texnologij,-shho-matime-klyuchovij-vpl/ .

Нацрада також відповідальна за запуск Національного фонду досліджень.

Масштабний науково-соціальний форум «Інноваційний пікнік – 2017» у Чернівцях

24 серпня 2017 року, з нагоди святкування Дня незалежності України, на алеї перед центральним корпусом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича вперше в нашій державі відбувся масштабний науково-соціальний форум «Інноваційний пікнік – 2017», проведення якого було зумовлено необхідністю розширення контактів між науковими організаціями й бізнесом та створення єдиного майданчика для обговорення вченими й підприємцями ринкового попиту на розробки і можливостей для співпраці.

Слід зауважити, що пікнік увійшов до переліку офіційних заходів із нагоди відзначення Дня незалежності України в 2017 році й отримав широке висвітлення у місцевих ЗМІ. Символом пікніка став запуск дрона як уособлення інновацій.

Головним організатором форуму «Інноваційний пікнік – 2017» виступив відділ міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності Інституту фізики НАН України (як координатор консорціуму «EEN-Ukraine») у співпраці з Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича. Консорціум «EEN-Ukraine» створено в рамках програми Competiveness of Small and Medium Enterprises (COSME) – європейської програми підтримки малого та середнього бізнесу на шляху міжнародної співпраці та створення інновацій. На відміну від Рамкової програми ЄС «Horizon 2020» програма COSME не підтримує фундаментальних досліджень, а спрямована на зближення бізнесу й науки, розбудову інноваційної інфраструктури, навчання створенню стартапів і започаткуванню бізнесу, виходу на міжнародні ринки, поглиблення міжнародної співпраці та стимулювання представників малого й середнього бізнесу до обрання саме інноваційного шляху розвитку. До складу консорціуму «EEN-Ukraine» входять Міністерство закордонних справ України (Представництво України при Європейському Союзі), Інститут фізики НАН України, Торгово-промислова палата України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Громадська організація «Споживач» (бізнес-асоціація з головним офісом у м. Дніпро) та Нова Міжнародна Корпорація (високотехнологічна українська компанія).

 

Ліворуч на світлинах - координатор консорціуму «EEN-Ukraine», завідувач відділу міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності Інституту фізики НАН України кандидат фізико-математичних наук Олена Фесенко із сенсорним роботом Willy.

 

В «Інноваційному пікніку – 2017» взяли участь провідні науковці та спеціалісти з різних країн світу, представники малого й середнього бізнесу, стартапів і інноваційних компаній та всі охочі. У рамках форуму працювала секція, в якій було представлено компанії для раннього розвитку й навчання молоді IT-технологіям, роботехніці та електроніці, а також тривали шоу «Цікава наука» і «Загадкові експерименти».

Метою пікніка були популяризація й публічне представлення інноваційних розробок для найрізноманітніших сфер життя, заохочення молоді та широкої громадськості до саморозвитку і розкриття власного потенціалу, підвищення статусу науки й освіти в суспільстві. Завдяки консорціуму «EEN-Україна» десятки компаній і установ отримали безкоштовну можливість презентувати суспільству на цьому форумі свою діяльність, обмінюючись водночас контактами з представниками інших інноваційних компаній і науковцями.

Під час пікніка вчені й інноватори демонстрували свої розробки у галузях робототехніки, систем опалення, ощадних і мініатюрних джерел живлення та за суміжними напрямами. Учасники заходу мали нагоду переглянути відео- й інші матеріали про інновації в Україні, шляхи та перспективи їхнього подальшого розвитку, а також долучитися до дискусій та обміну ідеями й досвідом.

Наприклад, компанія «Globerry» (Expanding borders) представила три проекти – «Globerry», «Назвичас» і «Braille-device». Відвідувачів особливо вразив годинник, який показує час за допомогою слів і проговорює його й може підключатися до соціальних мереж, а також інтерактивно генерує повідомлення. Крім того, молоді розробники продемонстрували функціонування пристроїв для вивчення шрифту Брайля і мобільний додаток із аудіоекскурсіями визначними й цікавими місцями. Національний контактний пункт «Нанотехнології, сучасні матеріали та передові промислові виробництва» надавав консультації щодо програми «Horizon 2020», а представники консорціуму «EEN-Ukraine» інформували власників малого й середнього бізнесу про можливості участі у програмі COSME. Центр робототехніки «Boteon» представив 3D-принтинг, маніпулятори і роботів. До речі, відвідувачі пікніка могли взяти участь у баталіях роботів і «поспілкуватися» із сенсорним роботом Willy, котрий реагує на рухи. Міжнародна школа інноваційної освіти «Rainbow» демонструвала яскраві приклади впливу інновацій на навчальний і освітній процеси. Новітні технології в системах опалення й ізоляції презентувалися двома проектами – «CARBON-4» та «Європластик».

Представники науково-дослідної лабораторії хімічних джерел струму Українського державного хіміко-технологічного університету (м. Дніпро) привезли на форум ощадні й мініатюрні джерела живлення. У статусі міжнародного учасника до події долучився Інститут загальної та неорганічної хімії НАН Білорусі, що презентував свої найактуальніші напрями досліджень. Студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича проводили захопливі досліди від Мобільної лабораторії «МобіЛаб», які не залишили байдужими ані дорослих, ані дітей, а обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді експонував низку роботів, зокрема роботів-офіціантів, котрі виконували замовлення найменших гостей пікніка, здійснюючи доставку іграшкового меню.

За підсумками форуму «Інноваційний пікнік – 2017» його учасники отримали можливість розмістити профайли з інформацією про свою компанію, послуги й інноваційну продукцію на порталі EEN (Enterprise Europe Network).

Нині наука в Україні гостро потребує підтримки та тісної співпраці з представниками малого й середнього бізнесу та виробничої сфери, тому проведення заходів на зразок серпневого пікніка в Чернівцях є стартовим інфраструктурним елементом для налагодження контактів і розширення та поглиблення міжнародної співпраці, – переконані організатори.

«Інноваційний пікнік – 2018» має відбутися наступного року – в межах міжнародної конференції НАНО–2018.

 

Сайт консорціуму «EEN-Ukraine»:

http://www.iop.kiev.ua/~een/ .

Cайт конференції НАНО–2017:

http://www.iop.kiev.ua/~nano2017/

 

За інформацією Інституту фізики НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

Свято словника; МН конференція «Книжки про слова», 13-16.09, Львів; одна з трьох книжок Інституту народознавства стала переможницею 24 Форуму видавців у Львові

 

21 вересня 2017 року в Києві

вже водинадцяте відбулося

Свято українського словника, яке провів

Український мовно-інформаційний фонд НАН України спільно зі

Словниковою комісією Міністерства освіти і науки України

та книгарнею «Словники України».

 

Захід був покликаний популяризувати українську книгу, насамперед словники – як фундамент для поглибленого вивчення й використання мови як концентроване джерело знань. Адже серед книжкового надбання кожної цивілізованої нації словники посідають особливе місце – вони є свідченням духовного потенціалу народу, рівня розвитку його культури.

 

У програмі заходу була  презентація словникових видань Національної академії наук України.

Участь у Святі взяли науковці, діячі літератури і культури, видавці, освітяни, студенти, представники іноземних установ і посольств в Україні.

Для присутніх за адресою: м. Київ, Львівська площа, 1 (біля спеціалізованої книгарні «Словники України») грав Національний президентський оркестр, виступали митці, аматори художньої самодіяльності, дитячі колективи.

 

13–16 вересня 2017 року

відділ української мови Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України

та Мовознавча комісія Наукового товариства імені Шевченка провели

міжнародну наукову конференцію

«Книжки про слова. Історична та діалектна лексикографія»,

в якій взяли участь понад 40 науковців з України, Польщі, Угорщини та Хорватії.

 

Тему й формат цього заходу було обрано невипадково, оскільки в цей час у Львові тривав 24-й Форум видавців. Крім того, саме у книзі, зокрема у словнику, закарбовано не лише багатство мови, а й її різноманітність, багатовимірність і складність.

Цьогорічна наукова зустріч продовжила давню традицію: в рамках наукового семінару «Актуальні проблеми діалектології» на вже шістнадцяте своє засідання зібралися діалектологи, а мовознавці, які досліджують писемні пам’ятки, зустрілися під час п’ятого засідання Тимченківських наукових читань.

В ході конференції обговорювалися принципи укладання й побудови словників, інтерпретація слова в словниках у діалектному просторі (слід зауважити, що мовознавці, які долучилися до конференції, репрезентували весь українськомовний континуум – від Львова до Старобільська) та в історичному контексті, що уможливить простеження розвитку українського слова впродовж століть.

Робочі дні конференції (14–15 вересня 2017 року) присвячувалися пленарним засіданням, під час яких із фундаментальними доповідями виступили як вітчизняні, так і зарубіжні дослідники.

Обрамленням конференції стали екскурсії «Етногалерея Роксоляни Шимчук» та «Мапа літературного Львова» (із Данилом Ільницьким).

 

 

14 вересня 2017 року

за результатами конкурсу «Книга року»,

що відбувся в межах 24-му Форуму видавців у Львові,

перемогу в номінації «Історія»

здобув збірник «Українські жінки у горнилі модернізації»

(Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017)

під редакцією ст.н.співр. відділу соціальної антропології Інституту народознавства (ІН) НАН України кандидата історичних наук Оксани Кісь,

яка є також авторкою трьох розділів книги.

 

 

Книгу було підготовлено з ініціативи Української асоціації дослідниць жіночої історії (УАДЖІ) та рекомендовано до друку Вченою радою ІН НАН України в січні 2017 року. Ознайомитися зі змістом книги можна на сайті УАДЖІ :

http://www.womenhistory.org.ua/index.php/novi-vydannya/139-book-ukr-women-modernization .

Збірник є науково-популярним виданням, адресованим широкому колу читачів. Співавторки книги – фахові історикині, членки УАДЖІ (http://www.womenhistory.org.ua/index.php/chleni ), спираючись на власні наукові дослідження, доступно та всебічно розкривають гендерні особливості життя й діяльності жінок у контексті стрімких модернізаційних процесів та масштабних історичних катаклізмів першої половини ХХ ст., під впливом яких і занурившись у які українки стали такими, якими є тепер. Книга запрошує замислитися над тим, що означало «бути жінкою» в часи двох світових воєн, емансипації, революцій, Голодомору, радянської влади, окупації, політичних репресій.

 

Під час 24-го Форуму видавців, що тривав у Львові з 13 по 17 вересня 2017 року, вчені Інституту народознавства (ІН) НАН України представили ще дві свої нові наукові праці.

 

14 вересня 2017 року в актовій залі ІН НАН України провідний науковий співробітник відділу етнології сучасності цієї установи доктор філологічних наук, професор Роман Кирчів представив свою нову працю «Історія української фольклористики» (Львів: Інститут народознавства НАН України, 2017).

Презентована книга є першим томом серії та охоплює аналіз фольклористично-етнографічних українських студій до середини ХІХ ст. – добу преромантизму й романтизму. Досліджується початковий етап становлення та розвитку української науки про усну народну творчість, пов’язаний зі змінами в суспільному мисленні, літературі, мистецтві, науковій гуманітаристиці останніх десятиліть XVІІІ – першої половини ХІХ ст. і часом визрівання його передумов. У виданні подаються відомості про донаукові зацікавлення українським фольклором, на широкому джерельному матеріалі висвітлюється розгортання науково-фольклористичного руху в різних частинах поневоленої України, задіяні в ньому постаті, головні його осередки – харківський, львівський, київський та їхній доробок у збиранні, виданні й дослідженні усної народної словесності.

15 вересня 2017 року в межах 24-го Форуму видавців у Львові відбулася презентація нової монографії старшого наукового співробітника відділу соціальної антропології ІН НАН України кандидата історичних наук Оксани Кісь «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти» (Львів: Інститут народознавства НАН України, 2017).

Ця книга є першим історико-антропологічним дослідженням повсякденного життя українок – політв’язнів ГУЛАГу. Авторка застосовує феміністський підхід до вивчення жіночого минулого, аналізує особисті спогади колишніх невільниць та офіційні документи, докладно висвітлюючи різні сторони табірного повсякдення українських жінок. У книзі приділено увагу таким аспектам, як національне питання, релігійні практики, жіноча творчість, прояви людяності і жіночності, жіноча взаємодопомога, жіноче тіло і сексуальність, проблема материнства за ґратами. Книга розкриває малопомітні, проте ефективні жіночі способи пристосування, виживання та протидії руйнівному впливові режиму на в’язнів, що допомагали невільницям зберігати основні соціальні ідентичності, залишаючись людьми, жінками, українками. Видання призначене для дослідників і дослідниць, які працюють у галузі історії України, жіночої історії, історичної антропології, історії тоталітаризму, історії повсякдення, а також правозахисників та активісток жіночих громадських організацій і всіх, хто цікавиться минулим українського жіноцтва і ґендерними студіями.

Книгу видано за підтримки Програми академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні

(http://www.fulbright.org.ua/ )  та Представництва Фонду імені Генріха Бьолля в Україні

(https://ua.boell.org/uk ).

Ознайомитися зі змістом праці можна на сайті Української асоціації дослідниць жіночої історії

(http://www.womenhistory.org.ua/index.php/novi-vydannya/144-kis-ukrainian-women-in-the-gulag-book ).

 

 

За інформацією Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 Вперед >>

Powered by CuteNews