Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


Стартував VI Фестиваль Sikorsky Challenge 2017

62 винаходи в різних наукових сферах змагатимуться цьогоріч на конкурсі стартапів Sikorsky Challenge 2017 – він пройде в межах однойменного Фестивалю інноваційних проектів, що триває в Києві.

Учасники пропонують, як створити універсальну клавіатуру, робота-асистента покупця, штучний протез колінного суглоба з адаптивними властивостями та багато інших проектів, що здатні змінити наше життя вже найближчим часом.

«МОН розуміє, що розвиток науки значною мірою залежить від інвестицій у наукові розробки. Власне, тому ми підтримуємо такі заходи як Sikorsky Challenge – вони допомагають молодим винахідникам розкрити себе, показати свої винаходи світу та залучити потенційних інвесторів для реалізації проектів», – зазначив заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха.

Окрім конкурсу стартапів, молоді науковці презентуватимуть роботи на конкурсі «Intel-Техно Україна 2017-2018» та виставці-конкурсі «Майбутнє України».

Зокрема, свій проект з надання ветеринарної допомоги представив вихованець Кіровоградської МАН Назар Марченко. Хлопець запропонував інтерактивну систему, яка відстежує стан худоби онлайн: спеціальний датчик вимірюватиме температуру, тиск та інші дані й відображатиме їх в особистому кабінеті господаря. Там також можна буде побачити кількість води, їжі, яку повинна з’їдати тварина. Проект передбачає, що цю ж інформацію зможе бачити і дільничний лікар-ветеринар. Це допоможе попередити хвороби і вчасно надати медичну ветеринарну допомогу.

Екологічний 3D принтер , що друкує вироби з глини, презентував МАНівець з Кропивницького Артем Артеменко. Він пояснює: з таким девайсом  не лише гончарі, а усі бажаючі зможуть створювати екологічні предмети з глини як для побуту, так, можливо, і для виконання певних робочих завдань.

Завдяки навігаційній системі для мобільних роботів можна буде уникати похибки у визначенні тієї чи іншої місцевості. Такий проект продемонстрував учень Полтавської МАН Артур Виповський. Школяр каже, що робот визначатиме і досліджуватиме ту ділянку маршруту, яку йому введуть для координат, і забезпечуватиме абсолютну точність.

Фестиваль інноваційних проектів Sikorsky Challenge цьогоріч триватиме 4 дні – переможців конкурсів нагородять 13 жовтня. Загалом же Фестиваль проходить вже вшосте – з 2012 року. За цей час профінансовано 80 стартапів, найбільше – 34 проекти – у 2016 році.

Нагадуємо, що наприкінці вересня в межах Всеукраїнського фестивалю інновацій було проведено 2 конкурси стартапів – в сфері економічних та соціальних інновацій. У них перемогу здобули мініатюрний геймпад та інтерактивні екскурсії:

http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2017/10/02/festival-innovaczij-u-konkursi-startapiv-peremogli-miniatyurnij-gejmpad-ta-interaktivni-ekskursiyi/

Україна і Литва запускають 11 спільних науково-дослідних проектів на 2018-2019 роки

Україна та Литва проведуть спільні дослідження за 11 науково-дослідними проектами у 2018-2019 роках. 

Відповідний Протокол було підписано під час Сьомого засідання українсько-литовської комісії зі співробітництва у сфері науки та технологій, що відбулося у м. Вільнюсі.

Окрім 11 основних проектів також затвердили 2 резервних. Вони фінансуватимуться Україною та Литвою у разі надходження додаткових коштів або відмови від виконання якогось з основних проектів.

«З обраних проектів 10 належать до сфери природничих і технічних наук, 3 – до сфери гуманітаристики. Ці проекти покривають усе поле сучасних досліджень: від електронного транспорту в органічних напівпровідниках і біологічного контролю хвороб лісу – й до створення навчальної платформи для демобілізованих бійців АТО й вивчення орнаментики етнографічного текстилю України та Литви», – розповів очільник української делегації, заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха.

Він також додав, що з українського боку виконавцями проектів стануть 5 інститутів НАН України та 7 університетів, які розташовані в Києві, Львові, Харкові, Одесі, Сіверськодонецьку.

«Причому Інститут фізики НАН України спільно з Національним центром фізичних наук і технологій Литви виконуватиме 2 проекти, які виявилися безумовними лідерами експертних оцінок обох сторін», – наголосив заступник Міністра.

З повним переліком проектів можна ознайомитися за посиланням:

http://mon.gov.ua/content/Діяльність/Міжнародне%20співробтництво/2017/10/dodatok-2-perelik.pdf .

У межах програми засідання Комісії Максим Стріха також зустрівся із заступником Міністра освіти і науки Литовської Республіки Гедрюсом Вілюнасом. Вони обговорили перспективи подальшого двостороннього науково-технічного співробітництва та обмінялися інформацією про політику та заходи України та Литви в науково-технічній сфері.

Члени Комісії відвідали Вільнюський національний центр фізики і технологій, Вільнюський центр природничих наук, Центр досліджень продуктів харчування та технологій, Національний науково-дослідний центр Каунаського технологічного університету, Центр сучасних фармацевтичних та медичних технологій у долині Сантака, а також лікарню Литовського університету медичних наук у м. Каунасі.

У Львові відбувся ІІІ Міжнар. екологічний форум «Вода та Енергія», присвячений очищенню комунальних стічних вод та використанню відходів вторинної сировини

5-6 жовтня на стадіоні «Арена Львів» за ініціативи Асоціації водоканалів України «Укрводоканалекологія» та за сприяння Міністерства екології та природних ресурсів відбувся ІІІ Міжнародний екологічний форум «Вода та Енергія», присвячений очищенню комунальних стічних вод та використанню відходів вторинної сировини.

Відкрив та розпочав першу панельну дискусію екологічного форуму екс-міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета, який наголосив на важливості проведення форуму такого спрямування.

Під час першого дня Форуму відбулося підписання меморандуму про співпрацю між містом Львовом та Національним Фондом охорони навколишнього середовища і водного господарства (Польща).

Участь у підписанні взяли Андрій Садовий, міський голова Львова, Казімєж Куйда, президент Національного фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства, Микола Кузьо, заступник міністра екології України, Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал».

«Всі каналізаційні мережі потребують заміни і реконструкції. В Україні є 9 міст і 332 селища міського типу, які взагалі не мають централізованого водовідведення. Наше завдання зараз – розробити Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення», - зазначила Тетяна Медвідь, Міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ.

«Основними характеристиками забрудненості стічних вод є завислі речовини, біохімічне споживання кисню, хімічне споживання кисню, вміст амонійного азоту, фосфатів та синтетичних поверхнево-активних речовин. Підвищена концентрація цих забруднюючих речовин в стічних водах ускладнює роботу споруд біологічної очистки, а іноді порушує весь технологічний процес. Таким чином в Україні потрібно повністю модернізувати, побудувати і впровадити очисні споруди - інженерні споруди системи каналізації для очищення, знешкодження й знезараження стічних вод», - зазначила директор ТОВ «Білоцерківвода» Ольга Бабій.

Меморандум передбачає розбудову і модернізацію системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій у Львів. Як зазначив під час підписання міський голова Львова Андрій Садовий, вже доброю традицією Еко-форуму стало залучення інвестицій у Львів та підписання відповідних угод, адже торік на цьому ж форумі було підписано договори-гарантії з НЕФКО та ЄБРР за проектом «Реконструкція очисних споруд та будівництво станції переробки мулу для очищення та утилізації стічних вод і виробництва біогазу для когенерації у Львові».

«Зараз у ЛМКП «Львівводоканал» є великий проект. Цей намул, який ми отримуємо у результаті очистки стоків, ми плануємо переробляти і отримувати біогаз, щоб мати свою електроенергію. Проект, який ми сьогодні починаємо, стосується повної модернізації системи, яка дасть можливість мати очисні споруди на найвищому рівні, використовуючи найсучасніші технології.

Ми прекрасно розуміємо, що частина наших стоків йде в сторону Балтійського моря, тому це важливо для всіх країн Європейського Союзу. Я б хотів подякувати президенту Національного Фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства за те, що він настільки сильно любить свою країну Польщу, що радий допомагати й нам, адже з точки зору екології не можна поставити кордон. З точки зору екології ми всі живемо в одному просторі. Дай Бог, щоб ми мали сили, можливості і розум все реалізувати», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Підписання цього Меморандуму означає, що Національний фонд Польщі готовий розглядати можливість інвестицій в модернізацію очисних споруд міста Львова з досягненням екологічного ефекту щодо забруднення річки Західний Буг, Вісли і басейну Балтійського моря, беручи за приклад модернізацію Варшавських очисних споруд. У реконструкцію очисних споруд Варшави було інвестовано 500 млн. євро.. На реконструкцію очисних споруд Львова потрібно приблизно 200 млн. євро.

Ми підписуємо цей меморандум, щоб загострити увагу суспільства до екологічних проблем, адже вони потребують велетенських інвестицій і нашої спільної уваги. Без розуміння того, що ми мусимо вкладати і робити ці кроки сьогодні, ми не будемо мати чистого довкілля завтра», - зазначили в ЛМКП «Львівводоканал».

«До події, яка сьогодні сталася, ми йшли декілька років. Я хочу сьогодні привітати не лише місто Львів, але й усі наші міста. Це величезний крок для України. У співпраці з нашим найближчим сусідом ми рухатимемося в напрямку досягнення чистої води і чистих річок», - наголосив Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал».

«Ми знайшли дуже багато спільних точок дотику і ми, як Міністерство екології, надзвичайно раді тому, що робить Україна на шляху до європейської інтеграції. Це викликає довіру і дає результати такі як підписання даного Меморандуму й подальші інвестиції у модернізацію очисних споруд», - сказав заступник міністра екології та природних ресурсів України Микола Кузьо.

Як зазначено у Меморандумі, основний напрямок співпраці – спільні заходи із забезпечення ефективної очистки стічних вод міста Львова для досягнення мінімізації забруднення басейну транскордонної ріки Західний Буг.

Відтак, Меморандум передбачає надання Львову польською стороною консультацій та допомоги для розбудови і модернізації системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій. Також Національний фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства допомагатиме Львову у підготовці тендерної документації на виконання багатоваріантної концепції щодо розбудови та модернізації системи відведення і очищення стічних вод. Передбачається і надання інвестицій на реалізацію цих заходів, обмін досвідом, зокрема, ознайомлення з досвідом польських міст у реалізації подібних проектів. Також Фонд проводитиме навчання для спеціалістів ЛМКП «Львівводоканал» при підготовці проектів, складанні грантових заявок та звітів. Передбачена співпраця і в напрямку розробки спільних проектів для залучення фондів із ЄС. ЛМКП «Львівводоканал» зі свого боку зобов’язується забезпечити розробку проекту реконструкції очисних споруд та поетапну реалізацію проекту.

Фінансування проекту передбачається із залучення міжнародних фінансових установ (Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку, Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО), Німецького державного банку «Кредитна установа для відбудови» (KFW) та інших), національних екологічних фондів, внесків міста, власних коштів ЛМКП «Львівводоканал».

«Щоб вся система водних ресурсів України запрацювала, важливою є побудова нової системи моніторингу вод і подальша розробка системи управління. Станом на сьогодні є відповідні напрацювання проектів та актів і очікуємо, що в найближчі місяці це буде схвалено урядом. Усі підзаконні акти, які регулюють впровадження інтегрованого управління водними ресурсами вже прийняті. Наше завдання – на кінець наступного року вийти з проектною частиною, з розумінням чіткості самої технології, з розумінням фінансових партнерів, щоб ми могли з 2019 року почати масштабну фазу модернізації очисних споруд», - розповів Микола Кузьо, заступник міністра екології та природних ресурсів України.

Протягом другого дня Форуму було запрезентовано успішні практики поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ), а також французькою компанією «Egis» було представлено проект будівництва сміттєпереробного заводу у Львові. Окрім цих знакових подій Форуму, відбулися дискусії на теми інвестицій, екології, енергетики; Zero Waste тощо.

“Ми не плануємо подальшу експлуатацію Грибовицького полігону”, - зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

Тому на еко-форумі французька компанія «Egis» презентувала проект рекультивації полігону в с.Великі Грибовичі. Під час презентації представник компанії «Egis» розповів про поетапність реалізації проекту рекультивації полігону, виділив основні цілі на найближчі роки. Проектний менеджер компанії зазначив, що пріоритетом є очищення фільтратів і рекультивація безпосередньо східного зсуву полігону.

Також під час роботи Форуму, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря запрезентував концепцію переробного комплексу у Львові, який планують збудувати до 2020 року.

«Ми маємо збудувати завод терміном до 2 років і на це ми маємо фінансування до 35 млн євро. Наш завод забезпечить механіко-біологічну переробку ТПВ: дві лінії механічного сортування (по 120 тис. тонн/рік кожна). Після сортування вся розділена фракція потраплятиме у біо-стабілізаційні тунелі.

Усі тверді побутові відходи потраплятимуть на сортувальну лінію, де їх розділятимуть на суху і органічну фракції. Після цього органічна фракція проходитиме анаеробну фазу, що зможе забезпечити виробництво біогазу, з якого можна виробляти електроенергію, що в свою чергу дозволить отримати теплову енергію.

У той час суху фракцію розділятимуть на папір, пластик, скло тощо. Пізніше це все, як непридатна фракція для компостування і переробки, проходитиме етап пресування та потраплятиме на пакувальну лінію.

Усе місто має бути охоплене системою роздільного збору – це мінімальний базовий рівень. Якщо запровадити сортування, то це спростить роботу майбутнього переробного підприємства», - зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

 

Основною цільовою аудиторією Еко-Форуму були

 • муніципальні органи влади,
 • керівники комунальних водопостачальних підприємств,
 • керівники промислових підприємств, які перебувають у гострій фазі пошуку інвесторів для модернізації інфраструктури відповідно до законодавства ЄС.

 

Під час Еко-Форуму «Вода та Енергія» також тривала Виставка Інноваційних Технологій, до участі у якій були залучені підприємства та компанії, виробники й постачальники обладнання та устаткування:

 • для очищення природних і стічних вод,
 • переробки та сортування відходів,
 • засоби автоматизації технологічних процесів,
 • економії енергоресурсів,
 • транспортування води,
 • новітніх «зелених» рішень для промисловості та домогосподарств.

 

Довідка

Французька компанія Egis являє собою міжнародну групу, яка пропонує послуги інжинірингу, проектного структурування та експлуатації. У сфері інжинірингу та консалтингу діяльність компанії концентрується на секторах транспорту, міського розвитку, цивільного будівництва, промисловості, водопостачання та водовідведення, захисту навколишнього середовища та енергетики. 

На сьогоднішній день Egis  проводить дослідження стратегії поводження з твердими побутовими відходами для міста Львова, включаючи техніко-економічне обґрунтування інтегрованої системи поводження з ТПВ, тобто збір відходів, переробку та їх утилізацію, що  містить такі складові:

 • огляд існуючої системи поводження з твердими побутовими відходами;
 • розробку Стратегії поводження з ТПВ та Генерального інвестиційного плану для Львова;
 • підготовку попереднього проекту потужностей зі збору, переробки та утилізації ТПВ (в т. ч. коригування існуючого проекту рекультивації сміттєзвалища в с. Грибовичі);
 • фінансовий аналіз та аналіз закупівель щодо рішень поводження з ТПВ;
 • оцінку екологічного та соціального впливу.
 • підготовку тендерної документації

 

P.S.  5 жовтня 2017р. відбулася зустріч міського голови Львова Андрія Садового з послом Словенії в Україні Наташею Прах, під час якої мер Львова подякував за участь в Еко-форумі словенських фірм і за надання  Європейським банком реконструкції та розвитку 35 млн євро на будівництво заводу та рекультивацію полігону. Посол Словенії в Україні запевнила, що готова до розширення співпраці в екологічних проектах, та запросила до обміну досвідом в питанні будівництва сміттєпереробних заводів, зокрема, запросила відвідати м. Любляна.

 

За матеріалами Львівської міської ради

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... Вперед >>

Powered by CuteNews