Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


V засідання Координаційної ради ТБР «Західне Полісся» відбулося у с. Світязь Шацького району Волинської обл.

У с. Світязь Шацького р-ну Волинської обл.

4-5 жовтня 2017 року відбулося

V засідання Координаційної ради

транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся».

Учасники представницького українсько-польсько-білоруського форуму підсумували зроблене за попередній період та окреслили основні завдання на перспективу.

У роботі цьогорічної Координаційної ради ТБР «Західне Полісся» взяли участь офіційні делегації України, Польщі та Білорусі на чолі з заступником Міністра екології та природних ресурсів України Василем Полуйком,   радником Міністра довкілля РП Зіґмунтом  Кржемінські та заступником Міністра природних ресурсів і охорони навколишнього природного середовища   РБ Алєксандром Корбутом.

З вітальним словом та доповіддю виступив директор Шацького національного природного парку Віталій Цвид, якому разом із колективом ШНПП вдалося успішно вирішити низку організаційних питань та забезпечити учасників пізнавальною екскурсією територією парку в заключний день роботи.

У своїй доповіді Віталій Іванович детально розповів про зроблене на виконання доручень IV засідання Координаційної ради ТБР «Західне Полісся», акцентував увагу на реальних результатах здійснених заходів, підняв проблему масового всихання соснових лісів на території Полісся та БР. Також розповів про підготовку спільних проектів, які передбачається реалізовувати за програмою Транскордонної співпраці «Польща-Білорусь-Україна» 2014-2020.

Про реалізовані заходи з часу минулого засідання, стан справ та перспективи на майбутнє доповіла провідний спеціаліст білоруської Державної природоохоронної установи «Республіканський заказник «Прибузьке Полісся» Наталія Баглай. Вона загострила увагу присутніх на необхідності ще тіснішої співпраці з польською та українською сторонами, а також повідомила, про розроблену документацію на збільшення території їхнього республіканського заказника з 7950 га до 17230 гектарів.

Цікавою була інформація і про вдосконалення освітньо-виховної роботи серед  туристів та школярів.

Директор Поліського національного парку Ярослав Шиманські повідомив, що його державна установа хоча й має стале фінансування з бюджету, але основні кошти для розвитку отримує від участі в грантових проектах: як міжнародних, так і на рівні держави та воєводства. Серед них – проект «Чинна охорона цінних середовищ природних ареалів» на 2017-1018 рр. отримав фінансування в розмірі 449 тис. 880 польських злотих, із яких 85% – за рахунок Євросоюзу. А створення в цей же ж період науково-пізнавальної стежки «Чагари» має бюджет 882 тис. 127 злотих, і теж 85% грошей перерахував Брюссель.

Що не вдалося реалізувати дирекції Поліського національного парку, так це проект «Поліське село», в рамках якого планувалося спорудити традиційну поліську садибу, яка б мала спільні для українців, поляків і білорусів етнокультурні фрагменти та активно використовувалася б для науково-пізнавальних заходів. Утім, Ярослав Шиманські переконаний, що рано чи пізно з допомогою партнерів по ТБР «Західне Полісся» даний проект буде реалізований.

Після завершення пленарного засідання та дебатів учасники ухвалили підсумкову резолюцію, а також здійснили захоплюючу екскурсію по території Шацького національного природного парку.

 

Веб-сайт Шацького національного природного парку:

http://shpark.com.ua

 

Довідково:

Біосферний резерват — це територія, на яку поширюється міжнародна програма охорони навколишнього середовища ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (анг.: Man and Biosphere, МАБ), спрямована на забезпечення збалансованих відносин між людиною і природою.

Ідея об`єднати українське, польське і білоруське Полісся під крилом транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся» народилася у Шацьку 2002-го року, під час зустрічі з його польським представником.

Створений у 2002 році біосферний резерват «Західне Полісся» у Польщі охоплює територію Ленчинсько-влодавського поозер’я і Поліської Долини Західного Бугу.

В Україні – це створений в тому ж році Шацький біосферний резерват, що включає територію Шацького національного природного парку з найбільшим в Україні комплексом озер, верхньою частиною Прип’яті та фрагментом долини Західного Бугу, лісо-болотними угіддями в районі європейського вододілу між басейнами Балтійського і Чорного морів.

В 2004 році в Білорусії був створений біосферний резерват «Прибузьке Полісся» на базі республіканського заказника.

Адміністративними центрами транскордонного природоохоронного об’єднання виступають міста Влодава, Томашівка, Шацьк, Парчев і Ленчна.

Угоду про створення Транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся» було підписано 28 жовтня 2011 року в Києві урядами України, Білорусі та Польщі.

9-13 липня 2012 року Міжнародна координаційна рада програми «МАБ» ЮНЕСКО на зустрічі у Парижі включила його до списку біосферних резерватів. Основою української частини ТБРу став національний парк, більшу половину якого займають ліси, 14,2 % – водойми, 4 % – болота, 6,8 % – луки, 25 % – орні землі і населені пункти з понад 800 видами вищих судинних рослин.

Це другий в Європі і третій у світі тристоронній Транскордонний біосферний резерват, на який поширюється міжнародна програма охорони навколишнього середовища ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Вона спрямована на забезпечення збалансованих відносин між людиною і природою, дає можливість оберігати біологічне різноманіття та відслідковувати зміни у навколишньому середовищі в планетарному масштабі.

Варто зазначити, що транскордонний біосферний резерват «Західне Полісся» був і залишається місцем багатьох проектів і науково-дослідних програм, у реалізації яких беруть участь науковці і студенти усіх трьох держав.

Науково-дослідна робота на території парку проводиться з метою вивчення природних процесів, ведення моніторингу за змінами екосистем, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення і використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів.

З березня 2006 року наукові дослідження тут проводить і Шацька міжвідомча науково-дослідна екологічна лабораторія, створена на базі Шацької експерементальної бази Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України.

 

Управління екології та природних ресурсів

Прес-служба ШНПП

Powered by CuteNews