Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


У Львові розпочався 83-ій Міжнародний Конгрес PEN-клубу

У Львові розпочався

83-ій Міжнародний Конгрес PEN-клубу.

Така подія проводиться вперше в Україні, і саме у Львові.

Тема цьогорічного Конгресу – «Відстоювання правди у добу пропаганди».

У межах Конгресу з 18 до 24 вересня 2017р. в місті відбуватимуться не лише закриті засідання, а й багато цікавих акцій, до яких можуть долучитись усі охочі.

Нагадаємо, 18 листопада 2016 року віце-президент Українського центру міжнародного ПЕН-клубу, який об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів, Андрій Курков та міський голова Львова Андрій Садовий підписали меморандум про проведення 83-го міжнародного конгресу ПЕН-клубу у Львові у вересні 2017 року.

Минулорічний конгрес ПЕН-клубу відбувався в Іспанії. На конґресі Міжнародного ПЕН у Ґалісії українці добились офіційного рішення проводити наступний конґрес в Україні. Конгрес ПЕН-клубу є хорошою можливістю для України, тому що після Революції Гідності українці викликають інтерес у серйозних письменників світової літератури та близько двадцяти претендентів на Нобелівську премію.

Микола Рябчук (голова українського PEN-клубу ) зазначає, що проведення конгресу – виклик для організаторів, тобто для українського ПЕН-клубу, для міста Львова і, взагалі, для держави Україна (якщо політична та бізнесова еліта зрозуміє важливість заходу в категоріях національного інтересу). На конгрес зазвичай приїжджає близько двохсот делегатів і гостей з усіх країн світу.

PEN створювався майже сто років тому як організація не лише літературна, а й правозахисна. Саме правозахисна діяльність стала для ПЕН найсуттєвішою: захист свободи слова, допомога репресованим письменникам, протидія мові ненависті та всім формам дискримінації. Упродовж останніх десятиліть ПЕН приділяє також увагу правам меншин та захисту міноритарних мов, популяризації «малих» літератур, літературній освіті – пропаганді красного письменства серед ширших читацьких кіл, серед молоді.

Згодом проведення Міжнародного конгресу ПЕН-клубу у Львові 18-24 вересня 2017 року обговорили під час офіційного візиту до Львова Виконавчого директора Міжнародного ПЕН-клубу у Лондоні Карлеса Торнера 19 квітня 2017р.

«Інтернаціональний ПЕН-клуб дуже задоволений тим, що наш конгрес пройде у Львові. Останні роки ми уважно стежимо за діяльністю львівських письменників, які є членами українського ПЕН-клубу. Ми знаємо, як важко ваша країна переживає останні роки через агресію Росії, тому дуже важливо, що у нас у конгресі є голос українських письменників. Коли Інтернаціональний ПЕН-клуб отримав запрошення провести свій конгрес в Україні, усі його учасники добре зустріли таку пропозицію.

Після того як рішення про проведення конгресу ПЕН-клубу у Львові – місті, яке увійшло до спадщини ЮНЕСКО, яке має статус «Місто літератури» - було остаточно ухвалено, ми маємо змогу зустрітись з організаційною командою і я дуже приємно вражений, адже цей конгрес дуже багато означає як для Інтернаціонального ПЕН-клубу, так і для Львова», - додав Карлес Торнер, Виконавчий директор Міжнародного ПЕН-клуб у Лондоні.

 

Офіційна церемонія відкриття PEN-конгресу відбулась в актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка 18 вересня 2017р.

Ведучими церемонії були Андрій Курков та Ольга Муха.

До усіх присутніх з вітальними виступами звернулись Дженніфер Клемент, Президент ПЕН Інтернешнл, Микола Рябчук, Президент Українського ПЕН, Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Джорджа Сороса та Володимир Мельник, ректор ЛНУ ім. І. Франка.

Потім прозвучала музична програма від гурту «Rockoko».

Також відбулась лекція Філіпа Сендса «Східно-Західна вулиця: особисті історії. Про життя і про право».

Як зазначив під час урочистого відкриття у Львівському національному університеті імені Івана Франка міський голова Львова Андрія Садовий, для міста велика честь приймати найпрестижнішу у світі літературну організацію PEN-Клуб.

«Я гордий за те, що ми проводимо цей захід у Львові. Це дуже велика підтримка. Ви особливі люди. Ви маєте талант і особливий дар доносити правду до людей. Дуже часто ми вважаємо себе особливими і ми думаємо, що ми унікальні. Насправді, всі ми боремося з рабством, з неправдою, але ви маєте дуже велику можливість робити людей кращими. У вас талант доносити правду і цей талант - унікальний. Я думаю, що цей Конгрес дасть щось нове для міста Львова, для України. Я не знаю що, це ніхто не знає. Але те, що ви є тут - це дуже круто для нас.

Я хочу побажати вам в цьому місті хороших людей, геніальних думок, я хочу бажати вам нових творів, щоб події відбувалися у Львові. Щоби ви донесли до усього світу інформацію про наш прекрасний Львів і про нашу прекрасну Україну», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Завдяки 83-му Конгресу Міжнародного ПЕН-клубу Львів на декілька днів стане світовим центром літературних та інтелектуальних дискусій. В рамках 83-го Конгресу ПЕН заплановано чимало панельних дискусій, літературних читань, презентацій і зустрічей. Львів відвідають літератори більше, ніж із 70 країн світу.

Сам конгрес проводиться у закритому форматі: письменники збиратимуться на закритих засіданнях, де обговорюватимуть важливі питання в галузі літератури. Але конгрес матиме і відкриту програму, у якій представлено літературні читання, де висвітлюватимуть різні національні культури.

Серед зіркових гостей 83-го Конгресу ПЕН - нобелівські лауреати Світлана Алексієвіч (Білорусь) та Герта Мюллер (Румунія-Німеччина), неодноразовий нобелівський номінант Адам Загаєвський (Польща), Пітер Померанцев (Велика Британія), Людмила Уліцька (Росія), Пол Остер (США), сучасні українські письменники Юрій Андрухович, Андрій Курков, Сергій Жадан, Олена Стяжкіна і ще 200 найяскравіших літераторів із усього світу.

 

Публічна програма заходів:

https://www.facebook.com/notes/lviv-2017-pen-international-congress/публічна-літературна-програма-83-міжнародного-конгресу-pen-у-львові-україна-обст/672057499655655/

 

Довідка:

ПЕН-клуб (International PEN) є вагомою міжнародною неурядовою організацією, яка об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів від 1921 року.

ПЕН-клуб засновано 5 жовтня 1921 в Лондоні з ініціативи англійських письменників Кетрін Емі Доусон-Скотт та Джона Голсуорсі (останній став першим президентом клубу). Першими членами ПЕН-клубу стали письменники Джозеф Конрад, Бернард Шоу та Герберт Веллс.

Його назва утворена від англійського слова «pen» – ручка, що є водночас абревіатурою слів Poets, Playwrights, Essayists and Novelists – «поети, драматурги, есеїсти, романісти».

Також до ПЕН-клубу входять журналісти, історики, видавці, загалом понад 25 000 членів із усього світу. ПЕН-клуб перебуває у формальних консультаційних зв'язках з ЮНЕСКО і має спеціальний консультативний статус в Економічній і Соціальній Раді ООН.

ПЕН-клуб був створений з метою сприяння дружбі й інтелектуальній співпраці письменників всього світу; акцентує увагу на ролі літератури в розвитку взаєморозуміння і світової культури; бореться за свободу слова; діє як потужна сила в захисті прав письменників, яких садять до в'язниці, а деколи і вбивають за їх погляди. Це одна з найстаріших організацій, яка бореться за права людини, і одна з найстаріших міжнародних письменницьких організацій. Свого часу до ПЕН-клубу належали Джозеф Конрад, Бернард Шоу, Герберт Уелс, а очолювали його Джон Голсуорсі, Генріх Белль, Маріо Варгас Льйоса.

Ця асоціація має центри більше, ніж в 100 країнах.

Український ПЕН-центр існує з 1989 року і був затвердженим Конгресом в Канаді, в Торонто.

На конгрес, який відбудеться з 18 по 22 вересня 2017р. у Львові, приїдуть більше 200 знаних, відомих письменників, видавців, перекладачів. Українська тематика на конгресі буде головною, включаючи в себе ситуацію з кримсько-татарськими письменниками, з культурою кримських татар і з культурами меншостей. Одна з цілей асоціації – це захист міноритарних літератур і культур.

Президентами Українського ПЕН-центру були поет Микола Вінграновський, правозахисник і публіцист Євген Сверстюк, філософ і релігієзнавець Мирослав Маринович. Нині організацію очолює Микола Рябчук – публіцист, письменник і науковець.

 

 

За матеріалами Львівської міської ради

Powered by CuteNews