Основні напрями наукових досліджень ФМІ


Оголошення


Новини


Скарб народу

21 лютого у всьому світі відзначався Міжнародний день рідної мови.

21 лютого 1952 року в Дацці, під час демонстрації протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови, поліція та військові жорстоко розправилися із студентами-демонстрантами. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) цей день відзначають у країні як день полеглих за рідну мову. За пропозицією Бангладеш, ЮНЕСКО проголосила вперше 21 лютого 2000 р. Міжнародним днем рідної мови.

В Україні Міжнародний день рідної мови відзначається з 2002 року після підписання Президентом відповідного розпорядження.

Нині на Землі нараховується приблизно 6 000 мов, але 95% з них охоплюють дуже малу частину населення світу. За даними ЮНЕСКО, ними розмовляють всього 4% людства. До того ж на Землі існує 200 мов, кожною з яких спілкуються менше 10 осіб. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Науковці попереджають, що в XXI столітті щонайменше 40% мов можуть зникнути з лінгвістичної карти світу.

Це величезна втрата для людства, адже кожна мова – основа повноцінного розвитку народу.

Відомий німецький філософ і вчитель Лео Вайсгербер, який одержав у світі ім’я «апостол рідної мови», говорив про те, що у мові – Батьківщина кожної людини. Якщо людина позбавляється Батьківщини, то з собою вона має рідну мову, і вона є її Батьківщиною.

Згідно з Атласом мов, який оприлюднило ЮНЕСКО, на території України існує 15 мов, яким загрожує зникнення. Серед них наймасовішими є поліська (800 тисяч носіїв), кримськотатарська (понад 200 тисяч) та гагаузька (майже 150 тисяч носіїв).

Українській мові така перспектива не загрожує.

Українська мова є мовою найбільшого корінного етносу України (українці становлять 77,8% всього населення) і є невід’ємною ознакою його ідентичності. По-друге, українська мова нині має статус державної. Статус державної мови в багатонаціональній країні закріплюється Конституцією, як правило, за мовою найчисленнішої національності, яка відіграла провідну роль в історичному становленні держави. Так статус української мови як державної закріплений у статті 10 Конституції України.

День рідної мови відзначає кожна культурна людина, яка усвідомлює, що мова є безцінним надбанням людства.

У мові закодовує нація всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність.

Кожна людина має право розмовляти і мислити рідною мовою.

За весь час свого існування українська мова зазнала багато злетів і падінь. 134 офіційні заборони за 400 років! Та жодному законові, циркулярові, указові чи анафемі не вдалося ні обмежити, ні знищити її. Українська мова не лише вистояла, а й зберегла право називатися однією з наймилозвучніших у світі, найстаріших у Європі, стала другою слов'янською за кількістю мовців, і входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.

Українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Аргентині, Парагваї, Венесуелі, Греції, Китаї (близько 40 країн світу).

Українською мовою розмовляють у світі близько 45 млн. чоловік. Це забезпечує українській мові 26 місце серед 6 тисяч мов за поширеністю в світі.

Тож як стверджував Максим Рильський: “Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її. Борімося за красу мови, за правильність мови, за присутність мови, за багатство мови...”

Powered by CuteNews